Bratislava po prvý raz oslávi Hodinu Zeme nočným koncertom a mestskou cyklojazdou

with Nekomentované

bratislava_HZV sobotu 19. marca v čase 20:30 – 21:30 sa do tmy ponorí množstvo významných svetových pamiatok, firiem a domácností, ktoré sa hlásia k myšlienke  Hodiny Zeme. Kampaň spája ľudí z celého sveta, ktorí si nielen uvedomujú problémy spôsobujúce klimatické zmeny, ale sa na ich riešení chcú aj aktívne podieľať. V minulom roku sa do Hodiny Zeme zapojilo viac ako 7000 miest zo 172 krajín sveta a účasť každoročne rastie.

V mnohých mestách sa v tento deň konajú mestské kultúrne a športové, či iné podujatia. Mestá, inštitúcie a firmy dávajú najavo, že sa chcú aktívne podieľať na zmenách v oblasti ochrany klímy a inšpirovať ľudí žiť zodpovednejšie, rozumnejšie, šetrnejšie a samozrejme úspornejšie voči prírode a životnému prostrediu.

V tomto roku aj v Bratislave symbolicky zhasnú mnohé pamiatky a významné budovy. V sobotu večer 19. marca o 20:30 zhasne na 60 minút osvetlenie Bratislavského hradu, Prezidentského paláca, Primaciálneho námestia a Veže Starej radnice, Dómu Sv. Martina. Viacero firiem symbolicky vypne svetlo vo svojich firemných priestoroch. Do kampane sa zapoja aj hotely a reštaurácie, symbolicky zhasne Hotel Carlton a Vyhliadková veža UFO na moste SNP.

Po prvýkrát sa Bratislava pripojí k svetovým metropolám, ktoré organizujú oslavu Hodiny Zeme v centre miest. Podujatie Hodina Zeme v Bratislave sa bude konať v sobotu 19. marca 2016 v čase od 20:30 – 21:30 na Primaciálnom námestí. Iniciátorom a hlavným organizátorom je organizácia WWF (World Wide Fund for Nature), ktorá stojí za myšlienkou celosvetovej kampane od jej vzniku v roku 2007 a nedávno začala pôsobiť na Slovensku.

V tomto roku sa celosvetové hnutie Hodina Zeme zameriava na propagáciu aktivít a iniciatív, ktoré majú za cieľ šíriť pozitívne myšlienky a trendy v oblasti ochrany klímy.

„V Bratislave sme sa zamerali na podporu ekologickej mestskej dopravy a najmä cyklodopravy, ktorá je v porovnaní s inými mestami Európy nelichotivá. Celé podujatie sa bude odohrávať bez elektriny a „na kolesách“ hovorí Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

Na Primaciálnom námestí sa vytvorí veľký sviečkový symbol Hodiny Zeme a Bratislavčania si budú môcť zapáliť svoju symbolickú sviečku a podporiť tak spoločnú myšlienku. Obrazec sa bude tvoriť zo sviečok od spoločnosti IKEA, ktorá patrí medzi lídrov v rámci firiem zodpovedných voči životnému prostrediu. V boji proti klimatickým zmenám sa zaviazala vyprodukovať toľko obnoviteľnej energie, koľko ich prevádzka sama spotrebuje (do 2020) a podporiť ochranu lesa protredníctvom odberu certifikovaného dreva.

Projekt BikeLab organizácie Orbis Institute prinesie od 18:00 hod Bratislavčanom možnosť vybicyklovať si energiu na výrobu cukrovej vaty a hudobná skupina Funny Fellows si svoj nočný swingový koncert v čase zhasnutia Primaciálneho námestia od 20:30 taktiež „odbicykluje“.

V čase zhasnutia dominánt mesta sa bude konať symbolická cyklojazda Hodiny Zeme, ktorá povedie širším centrom mesta a odštartuje na Primaciálnom námestí o 20:30. Na nočnú cyklojazdu Bratislavčanov pozýva o.z. Cyklokoalícia a iniciatíva Cyklokuchyňa. „Naším dlhodobým cieľom je podpora výstavby mestských cyklotrás a vytváranie bezbariérových verejných priestorov, čo by výrazne prispelo k zlepšeniu prostredia v Bratislave“ vysvetľuje Tomáš Peciar z o.z. Cyklokalícia. Cyklistom budú počas jazdy hrať naživo bubeníci z kapely La3No Cubano, ktorí sa povezú na kargobajkoch.

Partnermi podujatia sú Magistrát hl. mesta Bratislavy, Francúzsky Inštitút a Francúzske veľvyslanectvo v SR, ktoré sa aktívne venuje téme klimatických zmien.