Hodina Zeme v Bratislave

with Nekomentované
Tlačová správa v PDF.

Tlačová správa, 21.03.2017, Bratislava

Bratislava sa ponorí do tmy. Podporí tak myšlienku ochrany našej planéty.

V sobotu 25. marca sa Bratislava už po druhýkrát zapojí do najväčšej svetovej kampane na ochranu životného prostredia „Hodina Zeme“. Presne o 20:30 na hodinu zhasnú svetlá významných mestských dominánt, zapojených firiem a inštitúcií, ale aj domácností, ktoré chcú touto cestou podporiť myšlienku projektu a inšpirovať ľudí k zodpovednejšiemu a šetrnejšiemu správaniu voči prírode. V minulom roku kampaň podporilo viac ako 40 slovenských miest, takmer 40 pamiatok, 80 organizácií a 25 škôl.

Hodina Zeme na Primaciálnom námestí

Po úspešnom minulom ročníku sa Bratislava druhýkrát pripojí k tisíckam miest po celom svete, ktoré podporujú myšlienku kampane Hodina Zeme celosvetovej ochranárskej organizácie WWF (World Wide Fund for Nature) a ukáže tak, že jej problémy spôsobené klimatickými zmenami nie sú ľahostajné. V sobotu 25. marca pripravuje WWF Slovensko v spolupráci s Magistrátom hlavného mesta Slovenska podujatie Hodina Zeme s bohatým sprievodným programom, ktorý začína o 18:00 na Primaciálnom námestí.

Bratislavčania a návštevníci mesta zažijú originálnu bubnovú šou, budú mať možnosť  vybicyklovať si energiu na svoju cukrovú vatu, ale aj vyrobiť si vlastný lampášik z recyklovaných materiálov v tvorivých dielňach. Návštevníci sa tiež môžu tešiť na unikátny slovenský orchester Virtuoso a ohňovú šou Dreamdancers. Súčasťou programu je aj kvíz Hodiny Zeme, v rámci ktorého si môžu otestovať, či sa v každodennom živote správajú ekologicky. Na podporu myšlienky ochrany našej planéty môžu tiež zapáliť svoju sviečku v symbole Hodiny Zeme. Programom bude návštevníkov sprevádzať člen skupiny Fragile Vilo Csontos. Organizátorom podujatia je WWF Slovensko (Svetový fond na ochranu prírody). Podujatie sa uskutoční pod záštitou primátora Hlavného mesta Slovenskej Republiky Bratislavy Iva Nesrovnala a starostu mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Radoslava Števčíka.

„O pol deviatej večer  sa na symbolických 60 minút ponorí do tmy Bratislavský hrad, Prezidentský palác, Dóm Sv. Martina, Veža Starej radnice a ďalšie dominanty mesta rovnako ako množstvo pamiatok v takmer 180 krajinách sveta,“ hovorí Helena Čárska, zástupkyňa WWF Slovensko. V tomto čase odštartuje z Primaciálneho námestia lampiónový sprievod v rytme bubnov, ktorý povedie historickým centrom mesta. Podporovatelia ekologickej mestskej dopravy sa môžu pridať k nočnej cyklojazde Hodiny Zeme širším centrom mesta. Hodina Zeme prináša do Bratislavy aj kúsok divočiny. Čelná stena hotela Carlton na hodinu (20.30 – 21.30) ožije ikonickými druhmi slovenskej prírody očami fotografov a dokumentaristov Tomáša Hulíka a Karola Kaliského.

O kampani Hodina Zeme

Hodina Zeme neznamená len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok, ide o podporu myšlienky ohľaduplného správania k našej planéte. Mestá, inštitúcie a firmy dávajú zapojením sa do projektu najavo, že sa chcú aktívne podieľať na zmenách v oblasti ochrany klímy a inšpirovať ľudí žiť zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode. „Hodina Zeme nám pripomína, že každý z nás sa môže v každodennom živote správať ekologicky. Pri bežných rozhodnutiach by sme všetci mali mať vždy na mysli, aký má naše správanie vplyv na životné prostredie a zvážiť, či nemôžeme zvoliť ekologickejšie riešenie,“ vysvetľuje Helena Čárska. „Je len na Vás, ako sa rozhodnete prispieť k ochrane našej planéty. Možností je veľa – či už necháte doma auto a zvolíte spôsob prepravy, ktorý je šernejší k životnému prostrediu, dáte pozor na to, aby ste zhlasli svetlo pri odchode z miestnosti alebo začnete triediť odpad,“ dopĺňa.

Zapojte sa do Hodiny Zeme a pomôžte šíriť povedomie o klimatickej zmene a jej dôsledkoch na našu planétu. Do projektu sa môžu zapojiť nielen jednotlivci, ale aj mestá a obce, pamiatky, organizácie či školy, a to vyplnením krátkeho registračného formulára na stránke http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk. Na tejto stránke nájdete aj zoznam zapojených inštitúcií. Projekt môžete podporiť symbolickým zhasnutím svetla na jednu hodinu, a to v sobotu 25.marca o 20:30, ako aj zmenou profilovej fotky na sociálnych sieťach (zmenu profilovej fotky môžete zrealizovať na stránke https://www.earthhour.org/changeprofile), prípadne zdieľaním odkazov s hashtagom „#changeclimatechange“.

WWF Slovensko

WWF Slovensko je súčasťou Dunajsko-karpatského programu, ktorého hlavnými prioirtami je ochrana vôd a lesov, ako aj chránených druhov zvierat. V spolupráci s ďalšími mimovládnymi organizáciami bojuje na Slovensku za zastavenie nevhodných malých vodných elektrární,  adekvátnu ochranu našich najvzácnejších lesov, či zohľadńovanie ekologických koridorov pre migrujúce zvieratá pri  vyýstavbe diaľnic.

***

Hodina Zeme 2016 v číslach:

  • rekordná účasť 178 krajín zo všetkých kontinentov
  • viac ako 6 600 podujatí v mestách vo všetkých časových pásmach
  • viac ako 40 slovenských miest, takmer 40 pamiatok, 80 organizácií a 25 škôl sa pridalo k tejto myšlienke na Slovensku

***

Viac informácií:

hodinazeme.svetelneznecistenie.sk

slovakia.panda.org

facebook.com/wwfslovakia

twitter.com/wwfslovakia

***

Kontakt pre médiá:

Katarína Gudiaková

PR manažér Snowball Communications

gudiakova@snowball.sk

0903 605 329