Bratislavský hrad v sobotu na hodinu zmizne v tme!

with Nekomentované
Tlačová správa v PDF.

Tlačová správa, 22.03.2018, Bratislava

Bratislavský hrad v sobotu na hodinu zmizne v tme!

Bratislava (© Jaroslav Merc)

SLOVENSKO SA TAK PRIPOJÍ K 187 KRAJINÁM SVETA A PODPORÍ MYŠLIENKU ZA ZÁCHRANU NAŠEJ ZEME

Presne od 20:30 do 21:30 sa nielen v Bratislave zhasnú svetlá mestských dominánt. Zapojí sa Trenčín, Prievidza, Žilina, Košice, Humenné a ďalšie slovenské mestá. Slovensko tak už po deviaty raz podporí najväčšiu svetovú kampaň na ochranu životného prostredia HODINA ZEME.

Cieľom iniciatívy WWF (Svetového fondu na ochranu prírody) je upriamiť pozornosť na problémy životného prostredia a ohrozenie prírodných zdrojov našej planéty. Hodina Zeme patrí medzi najväčšie celosvetové akcie so zapojením širokej verejnosti. Spolupatričnosť vyjadruje každoročne zhasnutím svetiel viac ako miliarda ľudí na celom svete.

 „Mestá, inštitúcie a firmy sa týmto symbolickým gestom aktívne vyjadrujú a podporujú zmeny v oblasti ochrany životného prostredia a chcú inšpirovať ľudí, aby žili zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode. HODINA ZEME nám pripomína, že nielen raz za rok, ale každú minútu, deň, týždeň… vieme byť ohľaduplnejší k našej planéte, a vieme sa správať ekologicky. Pri bežných rozhodnutiach by sme všetci mali mať vždy na mysli, aké má naše správanie vplyv na našu Zem. Nestojí to nič, ide len o naše rozhodnutie v danú chvíľu, či zvoliť ekologickejšie riešenie,“ vysvetľuje Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

HODINA ZEME NA PRIMACIÁLNOM NÁMESTÍ V BRATISLAVE

Program Hodiny Zeme začína na Primaciálnom námestí už o 18. hodine. Okrem hudobného sprievodu skupiny Rytmiky bubnujúcej na odpade, vystúpia speváci a muzikáloví herci Thomas Puskailer a  Martin Madej s ukážkou ich projektu Eco Tour.

 „Pre mňa ekológia nie je len póza, ale skutočný životný postoj. Je veľa možností ako žiť ekologicky, len my ľudia pomaly zabúdame na dopad, ktorý spôsobíme, čo i len vyhodeným plastovej fľaše v lese pri obyčajnej prechádzke. Preto vznikol v roku 2015 projekt pre školy, kde im zábavnou a zároveň náučnou formou ukážeme, aké je dôležite chrániť naše životné prostredie. Tento rok sme sa zamerali najmä na znečistenie a prebytočné plytvanie vody. Preto som rád, že podporíme osobne myšlienku podujatia Hodina Zeme,“ hovorí Thomas Puskailer.

V rámci programu budú mať možnosť zapojiť sa aktívne do Hodiny Zeme nielen dospelí, ale deti. Budú pripravené štyri stanovištia, kde sa hravou formou dozvedia, ako sa k našej planéte správať ekologickejšie. V stánku o.z Skrášlime Slovensko si môžete vyskúšať zasadiť zeleň a dozvedieť sa, ako sa o ňu aj správne postarať. Odpad sa dá aj kreatívne využiť ďalej, to ako na to, sa budú môcť ľudia nielen v stánku OLO dozvedieť, ale aj si niečo sami vyrobiť. Čerstvosť potravín a zdravý pohyb je veľmi dôležitý, na to dbá aj BILLA Slovensko. Na ich  stanovišti si môžu záujemcovia zašportovať a ako odmenu dostanú čerstvé ovocie z lokálnych zdrojov. „BILLA Slovensko sa dlhodobo snaží o ekologický prístup. Už niekoľko rokov postupne zavádzame opatrenia na zníženie ekologickej záťaže a snažíme sa inšpirovať ľudí, aby nakupovali lokálne produkty. Aj preto je pre nás zapojenie do akcie, ako je HODINA ZEME, úplne prirodzené,“ vysvetlila hovorkyňa spoločnosti Kvetoslava Kirchnerová.

Organizátor WWF Slovensko tradične poukáže na myšlienku podujatia, čo všetko a viac sa dá pre našu Zem urobiť. Pre všetkých, ktorí prídu na Primaciálne námestie podporiť Hodinu Zeme bola vyrobená špeciálna fotostena, prostredníctvom ktorej môže každý objať našu planétu. Podujatie sa koná pod záštitou Primátora hlavného mesta Bratislavy Iva Nesrovnala a pozvanie prijal aj Henk Cor Van Der Kwast, veľvyslanec Holandského kráľovstva na Slovensku. Vyvrcholením Hodiny Zeme bude zhasnutie svetiel, celosvetovo načasované na 20:30 až 21:30, kedy námestie osvetlí iba ohňová šou skupiny Dreamdancers a následne opäť za bubnovania kapely Rytmika sa odštartuje lampiónový sprievod.

„Hodina Zeme neznamená len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok, ide o podporu myšlienky a uvedomelosť ľudí, ako naša planéta trpí, keď sa voči prírode nesprávame zodpovedne. Príroda je základom nášho života a od prírodných zdrojov, ktoré nám planéta poskytuje sme priamo závislí. V súčasnosti tlačí ľudstvo prírodné systémy na okraj a Hodina Zeme je preto šancou využiť silu jednotlivcov a požadovať zmenu v myslení a konaní. Tento ročník nesie heslo #connect2earth, tak sa spojme na Slovensku pre našu Zem a doprajme jej lepšiu budúcnosť!“ uzatvára riaditeľka WWF Slovensko.

HODINA ZEME V ČÍSLACH

Prvý ročník HODINY ZEME sa konal v roku 2007 v Sydney v Austrálii, kde sa na hodinu do tmy ponorila slávna budova austrálskej opery a do kampane sa zapojili vyše 2 milióny ľudí. Odvtedy tento projekt podporili tie najväčšie metropoly po celom svete a v poslednú marcovú sobotu sa spája myšlienka so skutkom. V určenú hodinu vypnú tieto mestá centrálne svetlá. Číslo 187 je minuloročný počet zapojených krajín, ktoré vyjadrili svoje odhodlanie napraviť klimatické zmeny a pomôcť našej planéte. V minulom roku kampaň u nás podporilo takmer 50 slovenských miest,  40 pamiatok, 70 organizácií a 30 škôl. Tento ročník nesie heslo #connect2earth, tak sa spojme na Slovensku pre našu Zem a doprajme jej lepšiu budúcnosť!

***

Viac informácií nájdete na:

slovakia.panda.org/hodinazeme

www.facebook.com/HodinaZeme/

HODINA ZEME / EARTH HOUR GLOBAL: www.earthhour.org

HODINA ZEME 2018: https://www.youtube.com/watch?v=3ZEHNOkwECs

HODINA ZEME 2018_pozvánka: https://www.youtube.com/watch?v=afrPY7AHz9g

WWF Slovensko

WWF Slovensko je súčasťou Dunajsko-karpatského programu, ktorého hlavnými prioritami je ochrana vôd a lesov, ako aj chránených druhov zvierat. V spolupráci s ďalšími mimovládnymi organizáciami bojuje na Slovensku za zastavenie nevhodných malých vodných elektrární,  adekvátnu ochranu našich najvzácnejších lesov, či zohľadňovanie ekologických koridorov pre migrujúce zvieratá pri výstavbe diaľnic.

Partneri Hodiny Zeme na Slovensku: http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/o-nas/

***

Hodina Zeme 2017 v číslach:

  • rekordná účasť 187 krajín zo všetkých kontinentov
  • 000 dominánt symbolicky zhaslo vo všetkých časových pásmach
  • viac ako 49 slovenských miest, 40 pamiatok, 69 organizácií a 30 škôl sa pridalo k tejto myšlienke na Slovensku

***

Kontakt pre médiá:

JANA TRELLOVÁ, PR manažér, trellova@primetime.sk , 0907 778 715