Hodina Zeme nebola len o zhasnutí svetiel na hodinu

with Nekomentované
Tlačová správa v PDF.

Tlačová správa, 28. 03. 2018, Bratislava

Hodina Zeme nebola len o zhasnutí svetiel na hodinu

ZNÁME TVÁRE SA ZAPÁJAJÚ DO SVETOVEJ EKO VÝZVY AJ NAĎALEJ!

188 krajín sveta sa v sobotu zapojilo do HODINY ZEME! Presne od 20:30 do 21:30 sa nielen v Bratislave zhasli svetlá mestských dominánt, ale túto myšlienku podporili aj rôzne slovenské mestá a pamiatky. Slovensko sa tak už po deviaty raz zapojilo do najväčšej  svetovej kampane na ochranu životného prostredia HODINA ZEME. Iniciatíva WWF Slovensko však nekončí a vyzýva aj prostredníctvom známych tvári k lepšiemu eko mysleniu.

Cieľom WWF (Svetového fondu na ochranu prírody) je upriamiť pozornosť na problémy životného prostredia a ohrozenie prírodných zdrojov našej planéty. Hodina Zeme patrí medzi najväčšie celosvetové akcie so zapojením širokej verejnosti. Spolupatričnosť vyjadruje každoročne zhasnutím svetiel viac ako miliarda ľudí na celom svete.

HODINA ZEME A SVETOVÁ VÝZVA

Každý rok sa nesie Hodina Zeme s EKO mottom, tentokrát však prišli s výzvou. Zapojiť sa môže každý, a to tým, že na papier napíše odpoveď na otázku: „Čo si ochotný  spraviť pre našu Zem?“ Táto výzva oslovila nielen okoloidúcich ľudí na Primaciálnom námestí počas Hodiny Zeme, ale čoraz viac známych tvári sa zapája a podporuje túto myšlienku.

Je veľa možností ako žiť ekologicky, len my ľudia pomaly zabúdame na dopad, ktorý spôsobíme, čo i len vyhodeným plastovej fľaše v lese pri obyčajnej prechádzke. Som nesmierne rád, že som mohol byť súčasťou Hodiny Zeme a svojou výzvou chcem motivovať aj ostatných. Už len to, že upozorníme na to, čo pomôže našej Zemi, je veľký krok vpred.  Tento rok sme sa s našou ECO TOUR zamerali najmä na znečistenie a prebytočné plytvanie vody, verím, že aj táto problematika sa bude riešiť, keďže naše Slovensko je krásna krajina, tak by bola škoda, keby sme si ju sami znečisťovali,“ hovorí spevák a muzikálový herec Thomas Puskailer. Do výzvy sa zapojili aj mená ako herci Lukáš Frlajs, Martin Madej, speváčky Veronika Strapková a Ronie, klipový režisér Adrián Kutný, filmový herec a režisér Michal Nemtuda, rádiový spíkri Binďo, Becca, Miška Kertészová, Michaela Kicková, husľový virtuóz Filip Jančik, raper Majself, spevák Opak, DJ Jay Perun, prominentný šéfkuchár Daniel Hrivňák či modelka Soňa Štefková.

V rámci sobotného programu boli pripravené štyri stanovištia, kde sa hravou formou dozvedeli malí aj dospelí, ako sa k našej planéte správať ekologickejšie. V stánku o.z Skrášlime Slovensko si vyskúšali zasadiť zeleň, ako kreatívne využiť odpad ponúkol stánok OLO a zašportovať si ľudia mohli v stánku BILLA Slovensko, kde dostali aj čerstvú ovocnú odmenu. Organizátor WWF Slovensko tradične poukáže na myšlienku podujatia, čo všetko a viac sa dá pre našu Zem urobiť. Pre všetkých, ktorí prišli na Primaciálne námestie podporiť Hodinu Zeme, bola vyrobená špeciálna fotostena, prostredníctvom ktorej mohol každý objať našu planétu. Vyvrcholením Hodiny Zeme bolo zhasnutie svetiel, celosvetovo načasované na 20:30 až 21:30.

„Hodina Zeme neznamená len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok, ide o podporu myšlienky a uvedomelosť ľudí, ako naša planéta trpí, keď sa voči prírode nesprávame zodpovedne. Príroda je základom nášho života a od prírodných zdrojov, ktoré nám planéta poskytuje, sme priamo závislí. V súčasnosti tlačí ľudstvo prírodné systémy na okraj a Hodina Zeme je preto šancou využiť silu jednotlivcov a požadovať zmenu v myslení a konaní. Tento ročník nesie heslo #connect2earth, tak sa spojme na Slovensku pre našu Zem a doprajme jej lepšiu budúcnosť!“ uzatvára riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

HODINA ZEME V ČÍSLACH

Prvý ročník HODINY ZEME sa konal v roku 2007 v Sydney v Austrálii, kde sa na hodinu do tmy ponorila slávna budova austrálskej opery a do kampane sa zapojili vyše 2 milióny ľudí. Odvtedy tento projekt podporili tie najväčšie metropoly po celom svete a v poslednú marcovú sobotu sa spája myšlienka so skutkom. V určenú hodinu vypnú tieto mestá centrálne svetlá. Číslo 188 je tohtoročný počet zapojených krajín, ktoré vyjadrili svoje odhodlanie napraviť klimatické zmeny a pomôcť našej planéte.

 ***

Viac informácií nájdete na:

slovakia.panda.org/hodinazeme

www.facebook.com/wwf slovakia/

HODINA ZEME / EARTH HOUR GLOBAL: www.earthhour.org

HODINA ZEME 2018: https://www.youtube.com/watch?v=3ZEHNOkwECs

HODINA ZEME 2018_pozvánka: https://www.youtube.com/watch?v=afrPY7AHz9g

WWF Slovensko

WWF Slovensko je súčasťou Dunajsko-karpatského programu, ktorého hlavnými prioritami je ochrana vôd a lesov, ako aj chránených druhov zvierat. V spolupráci s ďalšími mimovládnymi organizáciami bojuje na Slovensku za zastavenie nevhodných malých vodných elektrární,  adekvátnu ochranu našich najvzácnejších lesov, či zohľadňovanie ekologických koridorov pre migrujúce zvieratá pri výstavbe diaľnic.

Partneri Hodiny Zeme na Slovensku: http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/o-nas/

***

Hodina Zeme 2017 v číslach:

  • rekordná účasť 188 krajín zo všetkých kontinentov
  • 000 dominánt symbolicky zhaslo vo všetkých časových pásmach
  • viac ako 49 slovenských miest, 40 pamiatok, 69 organizácií a 30 škôl sa pridalo k tejto myšlienke na Slovensku

***

Kontakt pre médiá:

JANA TRELLOVÁ, PR manažér, trellova@primetime.sk , 0907 778 715